23. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

V této fázi těhotenství již bříško roste poměrně rychle, což s sebou přináší některé změny ve způsobu života nastávající matky. Za týden se přírůstek váhy pohybuje i kolem 4 až 5 kg, takže není s podivem, že se organismus takto rychlým změnám nestačí dostatečně přizpůsobovat.

Potíže související s rostoucím bříškem

  1. špatné trávení a pálení žáhy
  2. nutkání k častějšímu močení
  3. zadýchávání se
  4. větší nemotornost při pohybu
  5. přerušovaný noční spánek

Zvětšující se děloha začíná tlačit na okolní orgány v dutině břišní, čímž způsobuje vznik výše popsaných problémů. Je důležité upravit svůj životní styl tak, aby tyto potíže byly co nejméně znatelné. Například pro lepší funkci trávení je dobré jíst menší porce v častějších intervalech a vyhnout se těžkým nebo kořeněným jídlům.

Ne každá matka se musí setkat s těhotenskými obtížemi tak brzy, avšak jak bříško poroste, budou tyto projevy nabývat na intenzitě, proto je dobré myslet na jejich prevenci již v tomto období těhotenství. Důležité je především zahrnout do svého jídelníčku dostatečné množství vitamínů a minerálů – hlavně železa – které jsou v těhotenství velmi potřebné.

Cestování a bezpečnostní pásy

Rostoucí bříško přiměje nastávající matku řešit také problémy s cestováním. Rozhodně je bezpečnější a hlavně pohodlnější jízda autem než hromadnými dopravními prostředky, kde může snadněji dojít k nárazu, který je pro těhotnou ženu velmi nebezpečný. Samozřejmostí je pak v tomto případě vždy použít bezpečnostní pásy, kdy spodní je veden pod bříškem a příčný nad ním mezi prsy.

Vývoj plodu ve 23. týdnu

  • díky zpevnění kůstek v uchu se zlepšuje sluch
  • dítě rovněž rychleji přibývá na váze
  • kůže je silnější a začíná se zbarvovat pigmentem
  • pití plodové vody může vést u dítěte ke vzniku škytavky
  • vyvíjejí se plicní cévy

Váha plodu se pohybuje v rozmezí 450 až 500 gramů a délka kolem 29 cm. Protože je u dítěte sluch v tomto týdnu již velmi dobře vyvinutý, je dobré na dítě v děloze mluvit, aby uvyklo na hlas matky. Zároveň vnímá různé zvuky z těla matky a jejího okolí, zvyká si na pravidelně se opakující podněty, jako je například štěkot psa, hudba z rádia a podobně.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář