30. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

Pokročilé stádium těhotenství s sebou nese několik typických projevů. Přibírání na váze se pohybuje až okolo 10 kilogramů a rostoucí bříško způsobuje potíže s pohybem v užším prostoru, nebo třeba při zavazování bot. Kůže na bříšku se postupně napíná, takže je dobré ji pravidelně mazat například vhodným tělovým mlékem. Nezřídka se objevují také bolesti v podbřišku nebo tříslech, a to v důsledku tlaku zvětšující se dělohy.

V tomto týdnu, případně následujících dvou týdnech, absolvuje nastávající matka třetí ultrazvukové vyšetření. Zjišťuje se při něm hlavně to, jestli plod správně roste, zda je placenta na správném místě a množství plodové vody. U žen s mínusovým Rh faktorem a krevní skupinou nula se navíc dělají krevní testy na zjištění protilátek, které se mohou objevit, má-li plod Rh pozitivní.

Vývoj plodu ve 30. týdnu

Plod je v tuto dobu velice aktivní. Nacvičuje si základní reflexy – uchopovací a sací, celkově si hraje a používá ruce i nožičky, avšak otáčení v děloze již kvůli velikosti není příliš možné, proto je již většinou hlavička trvale umístěna nad děložním hrdlem. Váha je asi 1,4 kilogramu a délka se pohybuje v rozmezí 29 až 39 centimetrů.

V tomto týdnu nehty na rukou dosahují k volným okrajům prstů, na nohou mají menší zpoždění. Zároveň ustává tvorba krvinek ve slezině a tuto funkci postupně přebírá kostní dřeň. Tvář děťátka již vypadá tak, jak bude vypadat i po narození a rozvinuté dýchání dává miminku velkou šanci na přežití, v případě, že by v tomto týdnu došlo k předčasnému porodu.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář