5. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

V tomto týdnu je již hladina těhotenského hormonu natolik vysoká, že je možné těhotenství poměrně bezpečně odhalit pomocí běžných testů. Nastávající matku také často trápí těhotenské příznaky – především zvýšené napětí, přecitlivělost, ranní nevolnost a zvracení. Důležité je nejpozději v této fázi těhotenství přejít ke zdravému stravování a vyvarovat se jakýchkoliv škodlivých látek, které by mohly zárodek ohrozit v budoucím vývoji.

Co se děje v děloze?

Embryo v děloze rychle roste. Na konci týdne váží asi 1 gram a měří kolem 2 mm, což je velikost sezamového semínka, lze ho tedy zachytit ultrazvukem. Placenta a pupeční šňůra jsou již plně vyvinuté a zcela plní svoji funkci. Zřetelně se dá rozlišit širší část zárodku, z níž bude později hlava, a na opačné straně ocásek, díky čemuž zárodek připomíná spíše pulce.

Formuje se:

  •        neurální trubice, ze které později vznikne mozek, mícha, nervy a páteř
  •         jednoduché srdce, které na konci tohoto týdne začíná pulsovat, a oběhový systém, takže krev již proudí tělem embrya

Tlukoucí srdce je rovněž zachytitelné ultrazvukem a hlavně dobře slyšitelné, avšak většinou až o jeden či dva týdny později. Nejčastěji bývá první kontrola s ultrazvukem na gynekologii plánována až na osmý týden těhotenství. Tyto prohlídky jsou velice důležité pro včasné odhalení zdravotních komplikací u matky i dítěte.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář