36. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

Vzhledem k blížícímu se konci těhotenství se ženské tělo připravuje nejen na porod, ale také na dění po něm. Objevují se častější a delší kontrakce dělohy, zvětšuje se poprsí i bradavky. V tomto týdnu (případně v týdnu následujícím) bývá také provedeno kultivační vyšetření z pochvy na přítomnost streptokoka skupiny B.

V případě pozitivního nálezu je nutné nastávající matku těsně před porodem ošetřit nitrožilně aplikovanými antibiotiky, která se přes placentu dostanou také do krve dítěte. Tím je zabráněno možné nákaze miminka při průchodu porodními cestami (do té doby tato bakterie nemůže dítě nijak ohrozit). Infekce by mohla vést k nejrůznějším závažným poporodním komplikacím od zápalu plic k zánětu mozkových blan.

Od tohoto týdne se také doporučuje chodit na prohlídky k lékaři každý týden (nebo i dvakrát podle zdravotního stavu matky a názoru lékaře), a to až do doby porodu.

Vývoj plodu ve 36. týdnu

Většina miminek v tomto týdnu již zaujímá správnou polohu hlavičkou dolů a jsou tak v pozici vhodné pro porod. Zásadní změnou ve vývoji je skutečnost, že děťátko začíná používat mimické svaly v obličeji – usmívá se, mračí a tak podobně. Váha se pohybuje okolo 2,75 kilogramu a délka kolem 45 až 47 centimetrů.

Chmýří (takzvané lanugo), které měl plod původně po celém těle, již prakticky vymizelo. Na druhou stranu se zvýrazňují řasy, obočí a hustěji rostou vlásky. Zmenšující se prostor v děloze omezuje stále výrazněji možnosti pohybu a jeho intenzitu. Kosti v těle celkově sílí, avšak lebka zůstává pružná, což usnadní vlastní porod. Ke srůstání lebečních kostí pak dochází až v průběhu prvního roku života dítěte.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář