25. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

Dvacátým pátým týdnem začíná 7. měsíc těhotenství, stále rostoucí bříško způsobuje obtíže při běžném pohybu, dochází snadněji k únavě a objevují se bolesti zad, kloubů, otoky nohou i častější močení. Přírůstek váhy bývá kolem pěti kilogramů.

Těhotenská cukrovka

Právě ve dvacátém pátém týdnu se nejčastěji provádí kontrolní vyšetření metabolismu budoucí matky, aby se vyloučil výskyt těhotenského neboli gestačního diabetu (těhotenské cukrovky), který se objevuje až u 7 % žen. Glukózový toleranční zátěžový test (tzv. OGTT) se provádí ráno na lačno, kdy se matce změří hodnoty hladiny cukru v krvi a pak znovu dvě hodiny po vypití glukózového roztoku.

Zvýšené riziko vzniku těhotenského diabetu

  • u žen starších třiceti let
  • při výskytu diabetu v rodině
  • u žen s nadváhou
  • při porodu dítěte s porodní váhou nad 4 kg u dřívějšího porodu/porodů

Léčba těhotenské cukrovky

Správné hladiny cukru v krvi těhotné ženy se dosahuje nejčastěji pomocí vhodné diety. U těžkých případů cukrovky se pak přistupuje k podávání inzulínu, protože hrozí riziko poškození plodu. Tyto děti se rodí s vysokou porodní váhou, jejich vyzrávání je zpomaleno a průběh těhotenství je ovlivněn zhoršenou funkcí placenty, kvůli níž jsou matky s těžkou cukrovkou pravidelně sledovány v poradně pro riziková těhotenství.

Vývoj dítěte ve 25. týdnu

Váha plodu se pohybuje v rozmezí 660 až 700 gramů, což odpovídá pro představu váze průměrného tuřínu, a délka dosahuje 35 centimetrů.

  • pokračuje vyrovnávání disproporcí mezi obličejovou a mozkovou částí hlavičky, obličej se postupně zvětšuje
  • nadále se vyvíjí mozek a plíce, většina ostatních orgánů je již téměř dotvořena
  • tělíčko dítěte se začíná postupně obalovat tukem
  • ruka se svírá v pěst

U některých dětí dochází již v tomto týdnu k růstu prvních vlásků, takže kdyby bylo možné je spatřit na vlastní oči, dala by se pozorovat jejich barva i struktura. Pohyby dítěte v děloze jsou stále výraznější, poměrně dobře se dá rozlišit kdy je dítě aktivní a kdy spí.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář