3. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

Právě v tomto týdnu dochází k oplodnění vajíčka spermií ve vejcovodu, a proto je teprve třetí týden těhotenství skutečným počátkem nového života. K ovulaci totiž dochází obvykle 14 až 21 dní od počátku poslední menstruace, a tak je žena ve chvíli početí vlastně již ve třetím týdnu těhotenství. V průběhu třetího týdne však ještě změnu stavu nepociťuje ani nezjistí prostřednictvím testu.

Co se děje uvnitř?

  • Spojením vajíčka a spermie ve vejcovodu vzniká tzv. zygota, která se následně začíná rýhováním dělit na více buněk. Navíc pokračuje v sestupu do dělohy, což trvá 3 až 4 dny.
  • Asi týden po oplodnění se takto ze shluku buněk vytvoří buněčná koule zvaná blastocysta, která se skládá z dutiny vyplněné tekutinou, vnitřních buněk (základ embrya) a vnějšího obalu (později placenta). Během několika dní se blastocysta zahnízdí v děložní sliznici, takzvaném endometriu.
  • Endometrium pak přeroste přes blastocystu a vyživuje ji po 2 až 4 týdny než tuto funkci převezme placenta. Na konci 3. týdne těhotenství měří budoucí embryo zhruba půl milimetru a je tedy již viditelné pouhým okem.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář