37. týden těhotenství
Předchozí týden Následující týdenBěžně se objevují takzvaní poslíčci, neboli falešné kontrakce, které však ještě nevedou ke spuštění porodu. V prsech se tvoří mlezivo (kolostrum), které bude první výživou narozeného dítěte do doby, než se spustí tvorba pravého mateřského mléka. To se děje druhý až čtvrtý den po porodu. Mlezivo je ovšem také velmi bohaté na živiny a protilátky, a proto je pro vývoj miminka nepostradatelné.
Od tohoto týdne se navíc v gynekologické poradně většinou provádí pravidelné kardiotokografické vyšetření srdečních ozev plodu, které se jinak nazývá non-stress test a má za úkol zjistit také případnou činnost dělohy. Díky poklesu bříška v rámci sestupu dítěte níže do pánve se zlepšují potíže s dýcháním, avšak zvyšuje se tlak na bederní páteř, močový měchýř i konečník, což může čekání na porod velmi znepříjemnit.
Vývoj plodu ve 37. týdnu
Tento týden představuje zahájení desátého lunárního měsíce a také poslední možný termín, kdy se ještě může děťátko samovolně otočit hlavičkou dolů, pokud se tak ještě nestalo. Po třicátém sedmém týdnu se už bohužel miminko neotočí a zůstává v děloze dolů koncem pánevním. Jedná se asi o tři až čtyři procenta případů.
Váha se pohybuje okolo tří kilogramů a délka se blíží k padesáti centimetrům. V děloze je již opravdu velmi stísněné prostředí, ale i tak se miminko snaží pohybovat. Nejedná se už ovšem o kopání, jako tomu bylo dříve.