39. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

Kromě pravidelného vyšetření u lékaře nezbývá nastávající matce než čekat, kdy se jejímu děťátku konečně zachce přijít na svět. Přetrvávající únava, nemotornost a jiné těhotenské obtíže mívají často za následek to, že se žena začne na porod vlastně těšit. Všudypřítomné obavy ji sice neopouštějí, ale délka těhotenství vede k touze, už aby to bylo :-)

Taška do porodnice je nachystaná a všechny potřebné dokumenty jsou v pořádku, tak tedy nezbývá, než si ujasnit kde a proč chce těhotná žena rodit, koho chce mít u porodu a kdo ji odveze do nemocnice. Průběh vlastního porodu sami příliš neovlivníme, proto je nutné spolehnout se na odborníky. Organizační záležitosti však podchytit lze, a proto je dobré mít vše připraveno předem a vyhnout se zbytečnému stresu.

Kdy jet do porodnice?

  • kontrakce jsou silnější, než tomu bylo dosud, objevují se pravidelně a interval mezi nimi se zkracuje (za mezní se považuje interval pod 5 minut)
  • odtekla plodová voda
  • výrazně se snížila, nebo zvýšila aktivita plodu
  • dochází k silnému vaginálnímu krvácení či silným bolestem břicha
  • objevila se silná bolest hlavy, dvojité či neostré vidění

V případě posledních tří bodů se jedná o příznak zdravotních komplikací, a proto je nutné vyrazit do nemocnice okamžitě! I v takových situacích se dá velmi často pomoci, pokud je pomoc vyhledána včas. Proto je dobré, když je člověk připraven a informován.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář