6. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

V šestém týdnu těhotenství se může u nastávající matky objevit slabé špinění nebo krvácení. Většinou se nejedná o závažný příznak, přesto je nutné tyto projevy vždy konzultovat s lékařem, aby se případné riziko opravdu spolehlivě vyloučilo. První trimestr těhotenství je totiž velmi nebezpečný z hlediska samovolného potratu.

Příznaky těhotenství na sobě každá žena pociťuje zcela individuálně. V tomto období jsou u některých těhotných již takříkajíc v plném proudu, jiné ženy naopak o svém těhotenství nemusí fyzicky ani vědět.

Jak se vyvíjí embryo?

Na konci šestého týdne měří embryo asi 3 mm a je tedy veliké jako zrnko čočky. Při gynekologickém vyšetření s pomocí ultrazvuku už jsou na hlavičce patrná místa, kde se později vytvoří oči, uši a nos. Dobře slyšitelná bývá srdeční akce, přičemž počet tepů se pohybuje okolo 100 až 160 za minutu, což je téměř jednou tolik než u dospělého člověka.

Na těle se objevují viditelné výstupky, ze kterých se časem vyvinou ruce a nohy. V šestém týdnu se také utvářejí střeva, první tkáně plic uvnitř těla embrya a mozek se začíná diferencovat. Také tento týden tedy probíhá ve znamení velmi rychlého vývoje, při němž jsou položeny základy těch nejdůležitějších orgánů v lidském těle.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář