Kouření v těhotenství

Kouření v těhotenství

Kouření je samo o sobě považováno za zdraví škodlivé a v době těhotenství to platí více než stonásobně. Nikotin je droga jako každá jiná, a proto nemá v těle těhotné ženy co pohledávat!

 Nastávající matka kuřačka by si měla uvědomit, že v tomto konkrétním případě neohrožuje pouze svoje zdraví, ale také budoucnost svého miminka. Je nezvratně prokázáno, že škodlivé látky, které matka přijímá do svého těla aktivním či pasivním kouřením, prostupují do těla dítěte přes placentu a mohou vést k fatálním následkům.

Jak kouření ohrožuje zdraví plodu?

  • poškozuje placentu – její předčasné odloučení, nesprávná funkce vedoucí ke špatnému vyživování plodu, uložení placenty v porodních cestách (silné krvácení, nemožnost normálního porodu)
  • zvyšuje riziko předčasného porodu a potratu, snižuje porodní váhu dítěte
  • zvyšuje výskyt syndromu náhlého úmrtí novorozence
  • způsobuje neurologické abnormality, poruchy vývoje a chování
  • může vést ke vzniku alergií, astmatu a celkově problémů s dýcháním
  • vzrůstá riziko závislosti dítěte v pozdějším věku

Jak kouření ohrožuje matku?

  • díky kouření se zvyšuje riziko vzniku mimoděložního těhotenství
  • vzrůstá riziko vzniku poporodních komplikací a úmrtí matky
  • omezuje se tvorba mléka a při kojení pronikají škodlivé látky do těla dítěte, což může vést ke vzniku křečí a problémů s trávením
  • nikotin navíc snižuje schopnost otěhotnět u obou partnerů

Kouření má tedy vždy škodlivé následky pro matku i dítě a nezáleží na tom, zda se jedná o aktivní či pasivní kuřačku. Argumenty typu – „kouřila jsem v těhotenství a dítě se mi narodilo zdravé“ – nejsou v žádném případě na místě. Problémy se zdravím se mohou projevit časem, nebo až u potomků vašeho dítěte! Kouřením hrajete se životem svého dítěte ruskou ruletu!

Jak přestat s kouřením?

Pro zdravý vývoj plodu se doporučuje, aby oba rodiče nekouřili alespoň jeden rok před početím. Pokud se však nastávající matka rozhodne přestat kouřit, až jakmile zjistí, že otěhotněla, taky je to dobře. Čím méně cigaret, tím lépe.

Je jasné, že silná kuřačka nebude schopná přestat ze dne na den, ale v současné době, kdy existují žvýkačky, náplasti a jiné pomůcky, by to neměl být zase až takový problém, bude-li mít pevnou vůli. Navíc zdraví dítěte je opravdu silnou motivací pro každou zodpovědnou matku.

Komentáře, diskuze

Mirka
7. 10. 2016 22:38
Já jsem v těhotenství přestala kouřit a bláhově jsem si myslela že s tím díky tomu seknu nadobro.. Pak jsem si po porodu jednou zapálila a už jsem v tom lítala zase.
Odpovědět

Přidat komentář