Opar v těhotenství

Virové infekční onemocnění zvané opar je způsobeno virem herpes simplex, který má dle průběhu dvě formy – první způsobuje opar na rtu a zduření krčních uzlin, druhá pak vyvolává genitální opar a zduření uzlin v tříslech. Toto běžné onemocnění je velice nepříjemné a vysoce infekční, díky čemuž může být nebezpečné v době těhotenství kvůli možné nákaze plodu v děloze. Pravděpodobnost nákazy je však individuálně rozdílná a možná rizika je nutné konzultovat s lékařem.

Možné následky oparu na rtu pro dítě

  • vznik vývojových vad
  • poškození očí
  • potrat či předčasný porod se zvýšeným rizikem úmrtí dítěte

Nejrizikovější je nákaza plodu v prvních 20 týdnech těhotenství. Hlavním problémem je, že plod v děloze nemá ještě vytvořený dostatečný imunitní systém a jeho organismus tedy neví, jak se proti případné nákaze bránit.

Možné následky genitálního oparu pro dítě

  • riziko úmrtí plodu (až 50%)
  • poškození očí

Virus druhého typu se může do těla dítěte dostat buď stejně jako v prvním případě krevním řečištěm, nebo v důsledku přímého kontaktu se sliznicí rodidel – často zasažením očí.

Prevence a léčba oparu v těhotenství

V těhotenství je důležité posilovat imunitní systém budoucí matky z mnoha důvodů, nejen kvůli herpes viru. Samozřejmostí je pak vyhýbání se kontaktu s osobami již prokazatelně infikovanými virem, stejně jako s jinými nemocnými, aby se zbytečně nezvyšovalo riziko nákazy matky.

V případě infekce a vzniku oparu je pak léčba lokální tak jako mimo těhotenství, pouze v případě dlouhodobé infekce a po doporučení lékaře se nasazuje cílená nitrožilní léčba pomocí specializovaných antivirotik, takzvaných acyclovirů, která dítěti nijak neškodí.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář