Rýma v těhotenství

Těhotenství je samo o sobě spojeno s mnoha zdravotními komplikacemi či omezeními, a proto je jakékoliv, byť sebelehčí onemocnění, pro nastávající matku mnohem náročnější než obvykle. Nemluvě o tom, že nemoc matky může ovlivnit vývoj plodu v děloze.

Nepříjemný problém díky tomu představuje i jinak poměrně neškodná rýma, jelikož těhotná žena nemůže užívat volně prodejné léky bez konzultace s lékařem. Mnoho látek obsažených v obyčejných kapkách do nosu totiž není vhodných pro těhotné.

Co dělat při rýmě v těhotenství?

Tato otázka bohužel nemá jednoznačné řešení, protože závisí na typu a intenzitě rýmy. Pokud není ucpání nosu nijak markantní, je dobré nasadit čaj s citronem a medem, proplachovat nos solným roztokem (např. Vincentka nebo doma rozpuštěná lžička soli v půl litru vody) a dopřávat tělu hodně vitamínu C.

V případě, že je rýma silná, komplikuje dýchání i noční spánek a nechce povolit, je nutné zakoupit nějaké kapky proti rýmě, ovšem pouze po konzultaci s lékařem (nejlépe vaším gynekologem), případně lékárníkem.

Jaké kapky do nosu v těhotenství?

  • Pinosol
  • Mar
  • Livostin
  • Olynth
  • Quixx a další

Přípravků vhodných pro těhotné je již naštěstí poměrně dost, avšak i u nich platí, že je lze užívat pouze po nezbytně dlouhou dobu a rozhodně ne déle než je uvedeno v příbalové informaci! Překročení doporučené doby může vést k poškození nosní sliznice a ke vzniku takzvané závislosti na pocitu prázdného nosu. U těhotných žen mohou léčivé látky v kapkách při nesprávném dávkování navíc ovlivnit zdraví plodu.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář