Sex v těhotenství

V harmonickém partnerském soužití představuje sex neoddělitelnou součást života a nejinak je tomu také v průběhu těhotenství. Pohlavní styk nemůže v případě dobrého zdraví ženy i muže ničemu uškodit, ba právě naopak. Obavy z ohrožení života dítěte, způsobení potratu či předčasného porodu nejsou nutné. Je však důležité si uvědomit, že se prožívání sexuálního styku velmi pravděpodobně změní. Mnohem více než kdy jindy je proto důležitá komunikace mezi partnery.

Tělo těhotné ženy prochází v těhotenství mnoha změnami a hormonálními výkyvy, proto se často mění také chuť na sex. Zvláště v prvním trimestru, kdy se objevují ranní nevolnosti, náladovost, nechutenství a zvracení, mívá žena myšlenky na sex minimální. To se většinou zcela obrátí ve trimestru druhém. Díky většímu prokrvení pohlavních orgánů bývá navíc prožitek z intimního kontaktu pro ženu intenzivnější.

Třetí trimestr pak provází rostoucí bříško, únava a bolesti zad i kloubů, takže může opět dojít k útlumu. Není to však ani zdaleka pravidlem. Navíc v době před porodem bývá sex velmi prospěšný, protože mužský ejakulát může vést ke spuštění kontrakcí.

Orgasmus v těhotenství

Stahy dělohy, které jsou vyvolávány při orgasmu, nemohou za normálních okolností vyvolat předčasný porod. Jedná se totiž o zcela jiné kontrakce hladké svaloviny, než je tomu při porodu. Vyhýbat se v  těhotenství tomuto příjemnému prožitku proto není vůbec potřeba. Naopak, endorfiny vyplavené do těla matky pomáhají odbourávat stres, uvolňovat napětí a celkově tak přispívají k větší pohodě těhotné ženy. Pokud tedy neexistuje žádný lékařský důvod, který by sex v těhotenství zakazoval, není důvod se orgasmu obávat.

Masturbace v těhotenství

Probíhá-li těhotenství normálně a nastávající matka nemá zdravotní potíže, není nutné se v intimním životě jakkoliv omezovat. Sex a s ním spojené prožitky jsou přirozenou součástí života. Právě v těhotenství může žena díky většímu prokrvení pohlavních orgánů prožívat jakýkoliv kontakt mnohem intenzivněji než obvykle. Kromě vlastního pohlavního styku je tedy normální a dokonce prospěšná také masturbace. Stává se sice, že po dosažení orgasmu touto cestou dojde ke ztvrdnutí bříška, ale pokud je to krátkodobý stav, není se čeho obávat.

Polohy v těhotenství

V průběhu těhotenství představuje největší „potíž“ při milování s partnerem především rostoucí bříško, což je logicky nejvíce pociťováno ve třetím trimestru. Z mnoha dobrých důvodů však není vůbec nutné se milostných hrátek vzdávat. Je pouze důležité přizpůsobit novým okolnostem praktikované polohy.

Nejvhodnější polohy

  • vleže na boku, kdy je partnerka zády k partnerovi
  • vkleče, kdy se žena opírá o zeď nebo postel a muž do ní vstupuje zezadu
  • na kraji postele, kdy partnerka leží na zádech a partner klečí na zemi
  • na koníčka, kdy může žena regulovat hloubku průniku i rychlost

Komentáře, diskuze

Přidat komentář