Ultrazvuk v těhotenství

Každá nastávající matka se v průběhu těhotenství setkává minimálně třikrát s vyšetřením pomocí ultrazvuku. Jedná se o jednoduché gynekologické vyšetření, které nijak neovlivňuje zdraví matky nebo plodu a umožňuje pozorovat růst i vývoj děťátka v děloze.

V pokročilejší fázi těhotenství je také nutným pomocníkem při odhalování případných vývojových vad dítěte, avšak rozhodně není zcela spolehlivé. Ultrazvuk je samozřejmě též zahrnut ve vstupní prohlídce, která těhotenství potvrdí či vyvrátí.

Kdy se chodí na ultrazvuk?

  1. kvůli potvrzení těhotenství (individuálně dle toho, kdy si žena uvědomí, že je nejspíše těhotná)
  2. na konci prvního trimestru (12. – 14. týden)
  3. v polovině těhotenství (18. – 22. týden) – zjišťování vývojových vad
  4. v posledním trimestru (30. – 32. týden) – růst plodu, vyšetření placenty a plodové vody

Počet ultrazvukových vyšetření však může být mnohem vyšší. Četnost závisí na zdraví budoucí matky i plodu a je stanovována lékařem. V některých případech může být nutné provádět je až do vlastního porodu.

První ultrazvuk

Vstupní ultrazvukové vyšetření k odhalení těhotenství je pro větší přesnost prováděno skrze pochvu a každá žena je podstupuje v jinou dobu v závislosti na tom, kdy získá podezření, že by mohla být těhotná. Již v pátém týdnu těhotenství lze zjistit uložení zárodku v děloze, v šestém pulzující srdce a také počet zárodků v případě vícečetného těhotenství.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář