Únava v těhotenství

Jedním z typických příznaků těhotenství, který se často objevuje jako úplně první známka otěhotnění, je zvýšená únava těhotné ženy. Po oplodnění se totiž ženský organismus musí rozjet na plné obrátky, aby uživil nejen sám sebe, ale i plod v děloze, a to vyžaduje velkou spotřebu energie. Větší potřeba spánku a odpočinku i během dne bývá spojena s prvním trimestrem těhotenství a vrací se, ačkoliv často v menší míře, také ve trimestru třetím.

Jak na ospalost v těhotenství?

  • nebránit se odpočinku – jít si zdřímnout, když je to potřeba, ale jen krátce
  • chodit spát i vstávat v pravidelný čas
  • vyhýbat se kofeinu a naopak jíst hodně ovoce a zeleniny, dodržovat pitný režim (alespoň 3 litry za den)
  • pokud to jde, zlehka cvičit, ale ne po jídle
  • navštívit lékaře kvůli vyloučení těhotenské anémie neboli chudokrevnosti, která také způsobuje zvýšenou únavu

Problém s dostatečným odpočinkem řeší hlavně pracující ženy. V práci si samozřejmě není možné jen tak na chvíli zdřímnout, když je to potřeba, a to může být počáteční ospalost v těhotenství opravdu velmi intenzivní. V případě, že těhotná žena práci kvůli únavě nezvládá, je dobré vzít si alespoň na pár dní neschopenku a kritické období takto překonat.

Větší únava nejčastěji trvá první tři měsíce těhotenství, a proto je dobré se v této době vzdát ve svém volném čase zbytečných úklidových prací či nadstandardních aktivit, jako jsou celodenní výlety nebo noční návštěvy přátel apod.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář