31. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

S postupujícím těhotenství se tělo nastávající matky začíná připravovat na blížící se porod, proto se mohou objevovat nejen bolesti zad, ale i pánve. Mimo to je možné pociťovat bolesti hrudníku. Miminko je touto dobou již často obráceno hlavičkou dolů a nohama se protahuje, případně kope až do hrudního koše. Toto nepohodlí je dobré vnímat jako důkaz toho, že je děťátko v pořádku a má se čile k světu.

K nemotornosti, návalům horka a jiným běžným těhotenským obtížím se navíc přidávají takzvaní poslíčci. Pod odborným názvem Braxton-Hicksovy kontrakce se skrývají až mírně bolestivé stahy dělohy, které ovšem nemají vliv na otevírání porodních cest a na rozdíl od porodu mají nepravidelný průběh.

Důležitá je přítomnost partnera

V tomto období je více než předtím potřebná trpělivost nastávajícího otce, který by měl být pro svoji ženu patřičnou oporou. Tak jako na samém začátku jsou v tom totiž i nyní oba rodiče společně. Blížící se porod vyvolává obavy a poslíčci na klidu nepřidají, proto je role otce naprosto nenahraditelná.

Vývoj plodu ve 31. týdnu

Dítě v posledním trimestru velmi rychle roste. Do porodu přibere na váze ještě okolo dvou kilogramů, což dělá asi 200 g týdně. Aktuálně tedy váží asi 1,6 kilogramu. Díky usazujícímu se podkožnímu tuku dochází k vyhlazování kůže a děťátko se stává celkově buclatější.

Aktivita a pohyby miminka v děloze začínají dostávat určitý rytmus, který může budoucí matka vysledovat a podpořit pravidelným denním režimem. Tento postup může mít prokazatelně dobrý vliv na chování dítěte po narození.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář