32. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

Tento týden představuje předěl mezi osmým a posledním, devátým měsícem těhotenství. Celé tělo nastávající matky se začíná postupně připravovat na porod. Někdy v této době (32. až 34. týden) se také běžně nastupuje na mateřskou dovolenou, která má být zahájena přibližně 6 až 8 týdnů před předpokládaným porodem a trvá běžně 28 týdnů.

Přírůstek na váze je okolo 10 kilogramů a v posledních týdnech se začne paradoxně zpomalovat. Poslední týdny před porodem bývají provázeny špatným spánkem a množstvím dalších těhotenských obtíží. Je dobré využít čas mateřské dovolené k finální přípravě výbavičky pro miminko a dětského pokoje. Důležité je nezapomenout na vhodnou dětskou kosmetiku.

Vývoj plodu ve 32. týdnu

Pokračuje rychlé přibírání na váze, takže děťátko váží okolo 1, 8 kilogramů. Tím se zmenšuje prostor v děloze, takže citelné pohyby a kopání se začínají postupně zmírňovat. Nehty i oči jsou plně vyvinuty. Barva očí se však dotvoří až pár týdnů po porodu, protože k tvorbě pigmentu je potřeba slunečního světla. Z toho důvodu má většina novorozenců oči modré, nebo šedé.

Nadále trvá vývoj plic a ostatních důležitých orgánů v těle. Většinu dne dítě v děloze prospí. Poměrně rychle se vyvíjí samozřejmě také mozek a kostra dítěte. Plodové vody je stále dostatek, na čemž se podílí také rozvíjející se činnost ledvin.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář