33. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

Poslední měsíc těhotenství se nese v duchu velkého očekávání. Zvětšující se děloha může způsobovat problémy se žaludkem, tlačit ze spodu na žebra, omezovat dýchání a vést k častějšímu močení. V důsledku utlačovaného krevního oběhu v oblasti pánve se mohou navíc objevit otoky nohou nebo hemoroidy. Celkově se tedy budoucí matka musí více věnovat jak děťátku, tak také sama sobě.

Základem pro optimální průběh posledního měsíce je dostatečný odpočinek, důsledný pitný režim a umírněné stravování. Je dobré jíst menší porce častěji po celý den. Počínaje tímto týdnem je pak také důležité pravidelně navštěvovat těhotenskou poradnu, a to ideálně každé dva až tři týdny, dle zdravotního stavu matky a průběhu těhotenství.

Vývoj plodu ve 33. týdnu

V rostoucím bříšku začíná být děťátku poněkud těsno, a proto se výrazné pohyby a kopání mění spíše v přetáčení a převalování. Váha plodu dosahuje běžně dvou kilogramů a přibývání na váze nadále rychle pokračuje. Miminko navíc stále citlivěji reaguje na podněty ze svého okolí. Je dobré pouštět mu hudbu, povídat si s ním a všímat si jeho signálů. Poloha je ve většině případů již ustálena hlavičkou dolů, avšak pokud tomu tak není, ještě stále se může dítě samo otočit.

Co dělat, je-li dítě otočeno koncem pánevním?

Přetrvává-li poloha dítěte koncem pánevním i ve 36. týdnu, může se je lékař pokusit zevně přes bříško obrátit pomocí série speciálních chvatů. Tato metoda je většinou nebolestivá, nese s sebou jen mírná rizika a úspěšná bývá až v padesáti procentech případů! Její hlavní výhodou je, že pokud se obrat podaří, je možné rodit přirozeně.

V případech, kdy dítě zůstane otočeno dolů koncem pánevním až do blížícího se porodu, přistupuje se nejčastěji k císařskému řezu (u prvorodiček prakticky bez výjimky). Porody koncem pánevním přirozenou cestou se sice za příhodných podmínek také mohou uskutečnit, ale bývají považovány za rizikové.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář