34. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

V ženském těle budou prakticky až do porodu probíhat podobné procesy a bude se potýkat se stále stejnými obtížemi. Čím déle však případné problémy přetrvávají, tím více jsou otravné a nastávající matka je hůře snáší. Nezřídka se proto objevuje také podrážděnost, nervozita a výkyvy nálad. Ne každá těhotná žena se však s danými problémy v průběhu těhotenství setká, a pokud ano, tak zřídka kdy se všemi.

Až do tohoto týdne se zvyšoval objem krve v těle matky a dále již pokračovat nebude. Nárůst představuje padesát procent oproti původnímu objemu. Dozrává také placenta, která bude do porodu už jenom stárnout. Bříško je zatím uloženo poměrně vysoko, avšak od tohoto týdne bude postupně poklesávat.

Vývoj plodu ve 34. týdnu

Váha se pohybuje okolo 2,2 kilogramů. Tento týden lze považovat za další důležitý mezník ve vývoji miminka v děloze. Dochází totiž k dotvoření takzvaného sufraktantu v plicích a tím tedy k dozrání plicní tkáně. Vznikající imunitní systém dítěte je již schopen bránit se proti některým infekcím a kosti jsou zcela dotvořeny. Jsou ovšem velmi měkké! V následujících týdnech bude docházet k jejich postupnému zpevňování, což je důvod, proč děťátko potřebuje dostatečný přísun vápníku.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář