35. týden těhotenství

Předchozí týden       Následující týden

Blížící se porod provází mimo jiné především rostoucí únava nastávající matky. Velké bříško a hormonální změny vedou k přerušovanému spánku i velmi živým snům, což společně s obavami z konce těhotenství na klidu příliš nepřidá. Je proto nutné i přes den pravidelně odpočívat a snažit se rozptýlit například dolaďováním výbavičky pro děťátko nebo ručními pracemi, procházkami a setkáváním s rodinou či přáteli.

Na pravidelných lékařských prohlídkách se kontroluje mimo srdečních ozev dítěte také děložní čípek a jeho změny, s nimiž souvisí odhad příchodu porodu. Kromě bolestí zad a křížů se velmi často objevuje také pálení žáhy, protože zvětšená děloha tlačí na žaludek a způsobuje vracení žaludečních šťáv do jícnu.

Vývoj plodu ve 35. týdnu

Narodí-li se děťátko v tomto týdnu, má téměř jistotu, že přežije bez znatelných komplikací. Je to způsobeno skutečností, že nervová i dýchací soustava jsou většinou prakticky dotvořeny. Stejně tak se dotváří také soustava trávicí. Podkožní tuk začíná pomáhat regulovat tělesnou teplotu, pokožka je díky němu vyhlazená a růžová. Váha se pohybuje kolem 2,5 kilogramu a délka okolo 40 až 46 centimetrů.

Orgány, které v těle miminka zatím ještě nefungují, se na svoji funkci připravují a převezmou ji záhy po porodu. Tělíčko dítěte je schoulené, ruce zkřížené na prsou, nohy pokrčené a brada přitisknutá k hrudníku. V případě vhodné polohy plodu hlavou dolů již v této pozici setrvá až do porodu. Pokud k obrácení ještě nedošlo, existuje zatím stále šance, že k žádanému obratu samovolně dojde.

Komentáře, diskuze

Přidat komentář