19. týden těhotenství
Předchozí týden Následující týdenV těle budoucí matky pokračují stále stejné procesy jako v předcházejících týdnech. Zřejmě nejvýrazněji je pozorovatelná změna váhy, která je jedním z důvodů, proč by se těhotná žena měla udržovat v pohybu. Pravidelným přiměřeným tréninkem a cvičením pro těhotné prospěje totiž nejen svému zdraví, ale také zdraví svého dítěte.
Vyloženě sportovní aktivity vyžadující více námahy, jako je například běhání, jízda na kole, plavání a tak podobně, je ovšem dobré konzultovat s lékařem, aby se stanovila vhodná hranice zátěže dle konkrétního zdravotního stavu každé ženy. Například ženy s rizikovým těhotenstvím se podobným aktivitám musí přímo vyhnout!
V devatenáctém týdnu se nastávající matka blíží k polovině těhotenství. Délka plodu je asi 15 cm a hmotnost se pohybuje kolem 200 až 220 g.
Vývoj plodu v 19. týdnu
- na kůži se začíná tvořit mázek, který ji chrání
- nohy a ruce jsou ve správném poměru k tělu
- hlavička je napřímená
- v mozku se vytvářejí centra pro sluch, zrak a čich
- dítě je schopno vnímat zvuky zvenčí, začíná rozpoznávat hlas matky
- díky dovyvinutí svalů dochází již k otevírání a zavírání úst, pohybu rtů
Zvuk představuje od tohoto týdne pro plod velmi výrazný stimul z vnějšího okolí přicházející plodovou vodou, která je velice dobrým vodičem. Dítě si začíná zvykat na zvuk tlukoucího srdce i hlas své matky, proto je dobré na miminko mluvit už v bříšku. Některé studie dokonce prokázaly, že po narození má na novorozence hlas matky mnohem více zklidňující účinky, pokud jej slýchalo už v děloze, než je tomu u dětí, na něž matky v průběhu těhotenství nemluvily.