20. týden těhotenství
Předchozí týden Následující týdenPolovina těhotenství představuje pro budoucí matku klidné období, kdy porod je ještě daleko a rizika spojená s počátkem těhotenství již pominula. U většiny žen proto často dochází ke zkvalitnění pleti i vlasů a celkově takzvaně zkrásní. Prvorodičky v tomto týdnu konečně začínají cítit pohyby dítěte v děloze. Zpočátku se může jednat pouze o jakýsi bublavý nebo šimravý pocit, avšak postupem času se pohyby zintenzivní.
Nejčastěji právě v tomto týdnu dochází také ke druhému ultrazvukovému vyšetření, při kterém je již mimo jiné jasně rozpoznatelné pohlaví dítěte.
Co ukáže ultrazvuk?
- případné vývojové vady plodu
- pomáhá zkontrolovat růst dítěte v děloze
- správnost uložení placenty
- množství plodové vody
Jsou-li výsledky vyšetření nejasné, bývá prováděno doplňkové vyšetření dle uvážení lékaře. Například se může jednat o podrobnější prohlédnutí srdce plodu lékařem specialistou.
Plod měří v tomto týdnu okolo 25 cm (měřeno od hlavičky k patám) a jeho váha se pohybuje zhruba kolem 280 až 300 gramů. Stejně jako u matky se přibývání na váze u dítěte postupně zrychluje.
Vývoj plodu ve 20. týdnu
- rýhy na prstech představující otisky prstů jsou již řádně vytvořené
- pokračuje utváření smolky – první stolice – ve střevech dítěte
- u dívek se již v tomto týdnu vytváří ve vaječnících zásoba vajíček na celý život
- přibývá množství pohybů plodu
- kůže je pevnější a skládá se ze čtyř vrstev
- vývoj smyslů je ve vrcholném stadiu
Právě v této době je nejvyšší čas poohlédnout se po nějakém vhodném předporodním kurzu – obzvláště jedná-li se o matku prvorodičku, který připraví nejen ženu, ale také jejího partnera na případné těžkosti při porodu.